Staż naukowy doktor habilitowanej Magdaleny Twarużek oraz doktor Iwony Ałtyn w Lizbonie.

W okresie od 4 września do 7 października 2023r. dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni oraz dr Iwona Ałtyn, pracowniczki Katedry Fizjologii i Toksykologii, przebywały na stażu naukowym w H&TRC- Health & Technology Research Center, CISP, ESCOLA Lisbon w Lizbonie. Zaproszenie na staż zostało skierowane przez Assoc. Prof. Dr. Carla Viegas. Projekt finansowany był w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019 – 2022 nr projektu 008/RID/2018/19.”

Podczas odbycia stażu naukowego wykonano analizę PCR próbek z tartaków oraz analizę PCR DIY próbek pochodzących z magazynów. Przedmiotem prac było również sporządzanie pożywek hodowlanych (azole), przygotowanie izolatów i czystych kolonii Aspergillus spp. pochodzących z tartaków, wycinanie i przygotowanie preparatów (Arqv.), inokulacja (Filtry Arqv.), ekstrakcja DNA (Arqv.). Ponadto, w ramach stażu pracowniczki katedry uczestniczyły w poborze próbek ze szkoły Estarreja oraz pracach laboratoryjnych dot. szczepienia azolami ze szkoły Estarreja oraz badań przesiewowych Aspergillus spp. próbek z tartaków.

W przygotowaniu są trzy publikacje zawierające wyniki wspólnych bieżących badań. Wymiernym efektem stażu jest omówienie dalszych wspólnych projektów i zaplanowanie dalszych etapów badań mikotoksykologicznych i cytotoksykologicznych próbek drobiarskich oraz pochodzących z tartaków.