Staż dr. Roberta Kosickiego w Wiedniu

W okresie 01.07.2023 – 01.082023 r. dr Robert Kosicki, pracownik Katedry Fizjologii i Toksykologii, przebywał na stażu naukowym w Institute of Bioanalytics and Agro-Metabolomics (IFA-Tulln) przy University of Natural Resources and Life Sciences w Wiedniu. Zaproszenie na staż zostało skierowane przez Assoc. Prof. Dr. Franza Berthillera, a finansowane było w ramach projektu „Projekt finansowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019 – 2022 nr projektu 008/RID/2018/19.”

W ramach stażu, dr Kosicki skupił się na zaawansowanych badaniach związanych z analizą różnorodnych matryc pod kątem obecności mikotoksyn Fusarium i ich metabolitów. Do przeprowadzenia tych analiz wykorzystano zaawansowane techniki chromatograficzne i spektrometrii masowej, takie jak systemy LC-MS/MS: Sciex 3500 QqQ, 6500+ QqQ i 6500+ QTrap. Analizowane próbki pochodziły między innymi z hodowli owadów, które były karmione skażonym pożywieniem oraz różnych płynnych podłoży hodowlanych stosowanych do produkcji fumonizyn. Ponadto dr Kosicki zajmował się przeniesieniem kilku metod analitycznych na inne instrumenty oraz różne platformy oprogramowania (Sciex OS), a także utrzymaniem systemów LC-MS/MS, ich czyszczeniem i kalibracją. W trakcie stażu nawiązano również liczne kontakty naukowe m.in. z: Dipl.-Ing. Dr. Alexandrą Malachovą, Dr. Heidi Schwartz-Zimmermann oraz Dipl.-Ing. Dr. Gerlinde Wiesenberger.

Wyjazd na staż naukowy do Institute of Bioanalytics and Agro-Metabolomics w Wiedniu był wyjątkowym doświadczeniem, które dostarczyło dr Kosickiemu wielu nowych informacji i umożliwiło poznanie wielu naukowców. Wiedza zdobyta podczas tego stażu będzie stanowiła cenną podstawę dla dalszych badań nad mikotoksynami oraz doskonalenia technik analitycznych w Katedrze Fizjologii i Toksykologii.